Szkoda całkowita – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Szkoda całkowita ma miejsce, gdy całkowity koszt naprawy pojazdu jest wyższy niż wskazana w ogólnych warunkach ubezpieczenia wartość pojazdu. Każdy ubezpieczyciel może inaczej zdefiniować tę wartość, jednak zazwyczaj kształtuje się on na poziomie kilkudziesięciu procent wartości pojazdu w dniu szkody. 

Po wypadku komunikacyjnym, w którym został uszkodzony nasz samochód, musimy zmierzyć się z dwoma problemami. Przede wszystkim trzeba zadbać o naprawę auta, a także uzyskać od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia stosowne środki, które pokryją rachunek z warsztatu. Choć nie zawsze jest to proste, a co szczególnie ważne – także możliwe.  Jak można zakwalifikować szkodę w pojeździe, jaka jest następstwem wypadku, i jak ocenić, czy jest to szkoda całkowita czy częściowa? Odpowiadamy poniżej. 

Szkoda całkowita w pojeździe – kiedy ma miejsce?

Jeśli bowiem naprawa pojazdu z OC sprawcy nie jest ekonomicznie uzasadniona, czyli jej koszty przekraczają wartość pojazdu sprzed wypadku, ubezpieczyciel uzna, że jest to szkoda całkowita i oszacuje wartość wraku.

 

W ramach odszkodowania zostanie nam wypłacona kwota, która jest różnicą wartości pojazdu nieuszkodzonego (czyli sprzed wypadku) i wartości wraku. 

Szkoda rzeczowa – co to dokładnie znaczy? 

Szkoda w pojeździe to bez wątpienia szkoda rzeczowa. Teoretycznie dochodzenie odszkodowania za uszkodzony pojazd powinno być łatwiejsze niż za szkodę osobową. Dużo łatwiej w tym przypadku o standaryzację i porównywanie dwóch różnych przypadków.

 

Mimo to nie oznacza to wcale, że likwidację szkody rzeczowej można zautomatyzować. Również w takich przypadkach bardzo ważne jest indywidualne spojrzenie na każdą sprawę. Warto przeanalizować także decyzję związaną z uznaniem szkody za całkowitą. Zwłaszcza że istnieje możliwość odwołania się od niej.

 

Jeśli po przeanalizowaniu kosztorysu naprawy oraz wycen wartości pojazdu sprzed i po wypadku, nie ma wątpliwości co do rodzaju szkody – czas zacząć działać.

 

Szkoda całkowita oznacza, że Twoje uszkodzone auto ma zostać wystawione na sprzedaż. To Ty sam decydujesz komu i za ile chcesz sprzedać wrak. W tym czasie warto już rozpocząć poszukiwanie nowego samochodu. 

Szkoda majątkowa

Pamiętajmy także o możliwości zgłoszenia roszczenia z tytułu obniżenia wartości handlowej pojazdu w wyniku zdarzenia drogowego. Uszkodzone auto traci na wartości, dlatego dziś coraz częściej występuje się o tego typu świadczenia, a Wytyczne KNF mają to dodatkowo ułatwić.

 

Warto także mieć na uwadze prawo do wynajęcia auta zastępczego oraz możliwość zwrotu kwoty utraconych dochodów przedsiębiorstwa, związanych z pozbawieniem możliwości korzystania ze środka transportu, który uległ uszkodzeniu podczas wypadku.

 

Jeśli nie jesteś pewien, jakie świadczenia Ci przysługują – skontaktuj się z nami, dokonamy bezpłatnej analizy roszczeń. Dokumentację możesz nam przesłać również wtedy, gdy ubezpieczyciel już wypłacił Ci odszkodowanie , a ty sprzedałeś auto. Ważne by od czasu wypadku nie minęły więcej niż 3 lata.

Zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt: 570 708 617 lub 24autoexpress@gmail.com

Zostań naszym Partnerem, to nic nie kosztuje, możesz tylko zyskać dodatkowych klientów oraz wynagrodzenie finansowe za poleconych nam klientów! Wspólnie możemy więcej, dużo więcej!

  • Twitter Square
  • facebook-square

© 2019 Właścicielem strony Auto Express jest GlobalPartner. Dumnie stworzony z Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now